پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

عباس نصیری روز چهارشنبه در گفت و گو با آوای ورزقان تاکید کرد: نباید از این نکته غافل شد که تنها زیستگاه گونه های جانوری کمیاب شوکا و سیاه خروس در آذربایجان شرقی، منطقه حفاظت شده دیزمار در جنگلهای ارسباران است.

وی افزود: دیزمار منطقه ای حفاظت شده در دل جنگلهای ارسباران به وسعت ۶۴ هزار هکتار در محدوده شهرستانهای خداآفرین، جلفا و ورزقان و متصل به پارک ملی زاگاتای کشور ارمنستان و آذربایجان است که از نظر حفظ و تکثیر جانوران وحشی و احیای گیاهان دارای اهمیت خاص می باشد.

وی با اشاره به اینکه زیستگاه شوکا و سیاه خروس محدوده ای گسترش یافته در خاک ایران و جمهوری های آذربایجان و ارمنستان است، ادامه داد: محدوده مشخص و اعلام شده زیستگاه این دو گونه کمیاب در خاک کشورمان با مدیریت اداره حفاظت محیط زیست ورزقان حفاظت و صیانت می شود. 

نصیری گفت: در این منطقه حفاظت شده بیش از ۸۴۹ گونه گیاهی که ۷۶ گونه از آن در دنیا، بومی دیزمار ورزقان است، شناسایی شده است. 

وی افزود: علاوه بر این ۳۲۰ گونه جانوری منحصربفرد کشور از جمله سیاه خروس و شوکا در منطقه حفاظت شده دیزمار موجود است.

نصیری گونه های جانوری دیگر این منطقه حفاظت شده را خرس قهوه ای، کل و بز، قوچ و میش ، سیاه گوش، گراز و خفاش اعلام و وجود عشایر و دام اضافی اهالی روستاهای جنگل نشین را تهدید جدی برای حیوانات وحشی این محدوده دانست.

وی اضافه کرد: وجود عشایر و دام غیرمجاز باعث شده است دامنه محدوده امن حیوانات وحشی منطقه حفاظت شده دیزمار ناامن شود و در نتیجه زاد و ولد این حیوانات به شدت کاهش یابد. 

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورزقان، مشکلات حفاظت و صیانت از منطقه حفاظت شده دیزمار را کمبود نیروی انسانی، پاسگاههای محیط بانی و اعتبار مورد نیاز اعلام کرد و گفت : نبود امکانات لازم باعث شده سطح حفاظتی در حد مطلوب انجام نشود . 

جنگلهای ارسباران به لحاظ اهمیت و جایگاه مهم خود به عنوان زیستکره در سال ۱۳۵۶ شمسی در یونسکو ثبت شده و در حدود ۱۸۰ هزار هکتار وسعت دارد که ۴۵ هزار هکتار از آن در محدوده شهرستان ورزقان قرار گرفته است.پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

سرهنگ پاسدار بیت اله بنی هاشمی روز شنبه در نشست هماهنگی اعزام زائران سالگرد ارتحال امام راحل (ره) ورزقان افزود: این زائران از اقشار مختلف بسیج و 150 نفر از آنان برادر و 100 نفر خواهر هستند.

وی اظهار کرد: به منظور جابجایی و انتقال زائران شهرستان ورزقان به مرقد مطهر امام راحل (ره) 6 دستگاه اتوبوس و 3 دستگاه خودروی سواری پیش بینی و هماهنگی شده است .

فرمانده سپاه ناحیه ورزقان ادامه داد: علاوه بر اعزام این کاروان، آئین بزرگداشت مقام شامخ بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی همزمان با سالگرد ارتحال امام راحل (ره) با همکاری نهادهای مختلف و حضور مردم قدر شناس در شهر ورزقان و خاروانا و روستاهای تابعه با شکوه خاصی برگزار خواهد شد.

سرهنگ بنی هاشمی، امام خمینی (ره) را مظهر ایستادگی در برابر زورگویان اعلام کرد و یادآورشد: باید در این روزها بزرگواری و ظلم ستیزی و ابعاد مختلف شخصیتی و علمی امام راحل(ره)برای نسل جوان تبیین شود.

سرگرد پاسدار ابوالفظل گوزلی مسئول کاروان اعزامی به مرقد مطهر امام خمینی(ره) نیز در این نشست از روز شماری و آمادگی کامل کاروان برای شرکت در مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام ( ره) خبر داد و گفت: 13خردادماه زائران مرقد مطهر اعزام و در 14 خردادماه در این مراسم باشکوه در تهران حضور خواهند یافت.پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

حجت الاسلام مسعود مهدوی در خطبه های نماز جمعه این شهرستان به کم توجهی در برگزاری مراسم های مذهبی مختلف افزود: همه باید با وحدت و انسجام با تکیه و با الگو قراردادن کمال و اهداف عالی دین مبین اسلام با شرکت گسترده در برنامه ها و مراسم های بزرگداشت مذهبی و دینی شرکت داشته باشیم.

وی با اشاره به نیمه شعبان اظهار کرد: هدف خداوند که امام زمان (عج) را زنده و از دیدگان پنهان نگه داشته است ، اینست که انسان ها به خصوص مستضعفان به آینده امیدوار باشند و مهمترین نقطه در غیبت امام عج امید به آینده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ولادت حضرت علی اکبر (س) و روز جوان اشاره کرد و با تاکید بر اینکه متاسفانه در زمینه اشتغال جوانان با مشکل مواجه هستیم افزود: وزارت ورزش و جوانان توفیقاتی در رشته های ورزشی داشته ولی در امر بهبود وضعیت این قشر چندان توفیقی نداشته و باید این امر مهم مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه ورزقان با اشاره به مسایل روز منطقه هم گفت: استکبار جهانی در سیاست های اسلام هراسی خود جنگ نیابتی را براه انداخته و آمریکا و دوستانش در کشورهای اسلامی آن را مدیریت می کنند و متاسفانه همچنان سازمان های به ظاهر حقوق بشر با حمایت های توخالی خود نظاره گر کشتار و آوارگی انسان های بیگناه به خصوص زن و کودک در کشورهای مسلمان است.

حجت الاسلام مهدوی با تاکید بر اینکه در سفر اخیر هیات دولت با استان متاسفانه هیچ ریال به شهرستان ورزقان اختصاص

نیافته است گفت: این در حالی است که با توجه به زلزله سال 91 مشکلات معیشتی و فرهنگی مردم باقی مانده است.پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

کامران رحمتی در خصوص نگهداری احشام در شهر ورزقان به خبرنگار آوای ورزقان گفت: سال گذشته ۴۳ نفر احشام دار در شهر ورزقان شناسایی شدند که اخطار کتبی از طرف شهرداری برای احشام داران ارسال شد ولی متأسفانه این افراد هیچ‌گونه توجهی به اخطار ارسالی از سوی شهرداری ننمودند. لذا شهرداری ورزقان اقدام به پیگیری موضوع از طریق دادستانی کرد.

شهردار ورزقان تصریح کرد: مهم‌ترین مسئله در بحث احشام داری در شهر ورزقان مسئله فرهنگی است و این خود مردم هستند که باید به این نتیجه برسند که در شهر احشام داری موجب آزار همشهریان می‌گردد و با توجه به اینکه گذران زندگی در شهر های زیر ۲۰ هزار خانوار از طریق کشاورزی و دامداری است لذا در این خصوص باید فرمانداری برای احشامداران محلی خارج از شهر تعیین نماید تا احشام دارن احشامشان را به آنجا انتقال دهند.

وی در پایان گفت: قرار بر این است جلسه‌ای با حضور ادارات مرتبط برگزار گردد و موضوع از طریق دادستانی و نیروی انتظامی پیگیری گردد و با احشام دارن در داخل شهر برخورد شود.پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

سرهنگ غفار ملکی در مراسم صبحگاه نیروهای مسلح شهرستان ورزقان افزود: امروز جبهه همان است ولی جنگ به صورت همه جانبه و گسترده در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با شدت ادامه دارد. مراسم صبحگاه نیروهای مسلح شهرستان ورزقان
وی خاطرنشان کرد: امروز جوانان آگاه و بابصیرت با تکیه بر ولایت فقیه و گوش سپردن به منویات معظم له، با تهدیدهای پوچ و بی ارزش دشمنان اسلام مقابله می کنند. 

دبیر قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر سپاه عاشورا با تاکید براینکه امروز دشمن با چهره نقاب زده و بصورت نرم به صحنه آمده است، گفت: آنها می خواهند بنیان خانواده های ما را با راه اندازی 18 هزار شبکه ماهواره ای و ترفندهای گوناگون دیگر مورد هدف قرار دهند.
وی افزود: دشمن با ابزار و روش های نوین در مقابل ما ایستاده و باید با آگاهی و بصیرت از دین و قرآن که خون بهای شهیدان است، دفاع کنیم.
در این مراسم حجت الاسلام مسعود مهدوی امام جمعه شهرستان ورزقان با بیان اینکه ولایت فقیه ، بزرگترین مانع در مقابل استکبار جهانی در رسیدن به هدف های شوم آنان است، گفت: تا زمانی که زنده ایم، قطره قطره خون خود را هرجا لازم باشد هدیه خواهیم داد.
فرماندار شهرستان ورزقان نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه هرگونه حرکت ها در این زمان و یا در زمان جنگ تحمیلی برای براندازی نظام اسلامی طراحی شده، افزود: امنیت امروز مدیون جانفشانی شهدا و نیروهای گمنام امام زمان و نیروهای مسلح می باشد.
فرمانده سپاه ناحیه ورزقان گفت: هر نام نیک و پایداری که برای ایران اسلامی بوجود آمده حاصل خون شهداست.
سرهنگ بیت اله بنی هاشمی برنامه های دیگر بزرگداشت سوم خرداد سالروز آزادی خرمشهر را در این شهرستان دیدار با خانواده های شهدا، غبار روبی مزار شهدا و برگزاری یادواره شهدا در روستای ارزیل خاروانا عنوان کرد.

ایرناپایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

رئیس جمهوری در جلسه هیئت دولت دستور داد: موضوع را مورد رسیدگی دقیق وجدی قرار دهید و درصورت ثبوت تخلف یا تقصیر، برخورد جدی مدیریتی صورت پذیرد.
به گزارش "ورزش سه"، رئیس جمهوری در جلسه هیئت دولت پس از گزارش وزیر ورزش وجوانان درباره رویداد ورزشگاه تبریز دستور داد: موضوع را مورد رسیدگی دقیق و جدی قرار دهید و درصورت ثبوت تخلف یا تقصیر ، برخورد جدی مدیریتی صورت پذیرد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت،جلسه هیئت دولت عصر امروز به ریاست دکتر روحانی رئیس جمهوری برگزار شد و اعضای دولت به بحث و تبادل نظر پیرامون مهمترین مسائل جاری کشور پرداختند.

در این جلسه وزیر ورزش وجوانان گزارشی از رویداد ورزشگاه تبریز در جریان مسابقه فوتبال به هیئت وزیران ارائه داد. رئیس جمهوری به وزیر ورزش وجوانان دستور داد:موضوع را مورد رسیدگی دقیق وجدی قرار دهد و درصورت ثبوت تخلف یا تقصیر ، برخورد جدی مدیریتی صورت پذیرد.پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

به گزارش روابط عمومی، همزمان با سراسر کشور عزیز اسلامی مراسم بزرگداشت روز ملی فناوری هسته ای و جشن فناوری هسته ای در تمامی مدارس منطقه خاروانا برگزار شد .

ریاست اداره بهمراه معاونت پرورشی و جمعی از کارکنان و مسئولان بخش خاروانا در جشن فناوری هسته ای آموزشگاههای شهید قلیزاده و دخترانه کوثر شرکت کردند. ریاست اداره در این مراسمات در جمع فرهنگیان و دانش آموزان ضمن تقدیر از بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری در باره مذاکرات هسته ای تلاشهای دولت تدبیر و امید و گروه مذاکرات هسته ای را ارزنده و قابل ستایش قلمداد کرد. رزمی در ادامه افزود : چرخه سوخت هسته ای از ضروریات توسعه و پیشرفت است و سوخت هسته ای مناسبترین جایگزین برای سوختهای فناپذیر فسیلی می باشد که بواسطه ان کمک زیادی می تواند به کشاورزی ، محیط زیست ،مسائل پزشکی و صنعت ... نمایدپایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

به گزارش روابط عمومی، مراسم گرامیداشت مقام زن بمناسبت ولادت حضرت فاطمه (س) با همکاری حوزه مقاومت فجر و آموزش و پرورش خاروانا در حسینیه شهر خاروانا برگزار شد.

این مراسم که با حضور امام جمعه شهرستان؛ جانشین ناحیه سپاه و مسئولین اموزش و پرورش برگزار شد با ضور پر رنگ بانوان این شهر و بانوان فرهنگی همراه بود صفی، جانشین ناحیه سپاه ورزقان ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زن آن حضرت را بهترین و مناسبترین الگو برای جوانان و بانوان امروزی دانستند. در ادامه مهدوی، امام جمعه شهرستان از ضور پر شور بانوان در این مراسم تجلیل نموده و آنها را به پیروی از راه و منش حضرت فاطمه زهرا (س) دعوت کروند و افزودند: فاطمه مور وحدت جامعه اسلامی و زن زیربنای خانواده موفق اسلامی و کلید تعالی آن است.تاريخ : 22 / 12 / 1393برچسب:, | 10:6 | نویسنده : سعید علیزاده

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

به گزارش آوای ورزقان بهزاد عزتی در یادداشتی نوشت:

درشهرستان ورزقان، جشن چهارشنبه های آخرسال در شهر و روستاهای تابعه ویژگی های بخصوصی دارد.از اول اسفند برای هر چهارشنبه نام بخصوصی در این منطقه گذاشته شده است اولین چهارشنبه اسفندماه چهارشنبه باد(یل چارشنبه سی، چهارشنبه دوم(توپراق چارشنبه سی)،چهارشنبه سوم(کوله چارشنبه سی)،چهارشنبه چهارم(اودچارشنبه سی)معروف است.که بطورکلی ازچهارعنصر(باد،خاک،آب و آتش)گرفته شده است.

درچهارشنبه سوری در پشت بام ها آتش روشن می کنند و باشور و نشاط خاصی از روی آتش می پرند و پس از خاموش شدن آتش دور پشت بام را با خاکستر آتش خط می کشند.ازدیگر رسم های این شب مراسمی است به نام شال سالّاماغ و یا قورشاخ سالّاماغ(آویزان کردن شال) که در طول شب، جوانان به پشت بام همسایگان و اقوام خود رفته و شال را ازپشت بام و یا پنجره به داخل خانه آویزان می کنند و در مقابل صاحب خانه باشور ونشاط و هیجان، مقداری آجیل، جوراب، سکه، تخم مرغ و … را داخل شال می گذارد.

درصبح چهارشنبه سوری مردم به سوی چشمه ها یا رودخانه ها می روند و جوانان و دختران از روی آب می پرند و با گفتن جمله ای(آتل ماتل چرشنبه بختم آچیل چرشنبه، آغیرلیغیم اوغورلیغیم توکولسین قالسین چایدا) و یا با آب چهارشنبه سوری مردم استحمام می کنند و زنان خانه دار به یمن چهارشنبه سوری از آب چرشنبه ازماست کره می گیرند. دراین شب در اکثر خانه ها مردم برای شام پلو می پزند.پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

خاروانا دیارئمئز: امروز یکشنبه مورخ 1393/12/17 طی مراسمی که با حضور برخی مسئولین بخش و رئیس آموزش و پرورش منطقه خاروانا و همچنین اعضای محترم شورای آموزش و پرورش بخش برگزار گردید، از فعالان امور تربیتی و پرورشی آموزش و پرورش بخش خاروانا تجلیل شد. این مراسم که در محل نمازخانه آموزشگاه شهید وطن خواه شهر خاروانا برگزار گردید، ابتدا با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید شروع و در ادامه آقای رزمی رئیس آموزش و پرورش منطقه خاروانا ضمن عرض خیر مقدم، از زحمات فعالان عرصه امور تربیتی تقدیر و تشکر نمودند. ایشان با استناد به آیه شریفه "فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره و من یعمل مثقال ذره شرا یره" ابراز نمودند که آموزش و تربیت امری است که با تقدیر و تشکر لسانی ممکن نیست.

 

در ادامه آقای خانی معاون پرورشی اداره ضمن خیر مقدم گویی نسبت به ارائه گزارش از عملکرد شش ماهه دوم آموزش و پرورش خاروانا پرداختند. ایشان گزارش عملکرد فوق الذکر را به طور مفصل ارائه نمودند که در زیر بخشی از موارد به صورت فهرست وار اشاره می گردد:

1- اجرای 150 برنامه پرورشی

 2- برگزاری جشن عاطفه ها در مهر ماه سال جاری

3- برگزاری مراسمات ورزشی بین دانش آموزان و کارکنان

4- برگزاری المپیادهای درون مدارس در منطقه

5- برگزاری دل نوشته عتبات عالیات

6- اجرای همایش های مختلف در زمینه های عفاف و حجاب و نمایشگاه کتاب و ...

7- اجرای نقاشی همگانی

8- اجرای همایش نماز انقلاب در روستای جوشین

9- اجرای مراسم شبی با قرآن در حسینیه سیدالشهداء خاروانا در دهه فجرو ....

پس از ارائه گزارش آقای خانی، گروه سرود آموزشگاه شهید وطن خواه نسبت به اجرای سرود ایران به صورت هماهنگ با موزیک اقدام نمودند و در نهایت با اهدای تقدیرنامه از فعالان این بخش تجلیل به عمل آمد.تاريخ : 17 / 12 / 1393برچسب:, | 15:32 | نویسنده : سعید علیزاده

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

پیامبراعظم صلی الله علیه و آله

مَثَلُ الْمُؤمِنینَ فی تَوادِّهِمْ وَ تَراحُمِهِمْ وَ تَعاطُفِهِمْ مَثَلُ الْجَسَدِ: اذَا اشْتَکی مِنْهُ عُضْوٌ تَداعی لَهُ سائِرُ الْجَسَدِ بِالسَّهَر وَ الْحُمّی.

مَثَل مؤمنان در دوستی و ابراز رحمت و عاطفه به یکدیگر، مثل پیکر است. هر گاه عضوی از آن دردمند شود، دیگر اعضای پیکر، با بی خوابی و تب، با آن عضو هم دردی می کنند.

وقتی انسان فکر می کند چه رسم و رسوم خوبی در مکتب عزیز اسلام نهفته است ،  یکی از این سنت ها که واقعاً بسیار با ارزش و تسکین دهنده قلوب خانواده هایی که در طول سال با از دست دادن عزیزان خود عزادار هستند می باشد ، مسلمانان در عیدهای سفارش شده دور هم جمعمی شوند و با خانواده های عزادار و غم دیده ابراز هم دردی می کنند . ما اهالی ارسباران پیرو این سنت الهی روز پنج شنبه مورخه 12/21از ساعت 21 الی 23 در هیئت حسینیه ارسبارانیهای مقیم مرکز جمع می شویم و برای گذشتگان امسال از درگاه خداوند منان عفو و بخشش طلب و برای بازماندگان آنها صبر مسئلت داریم ، و ضمناً در شهر خاروانا و حومه در سال جاری تعداد 26 نفر اعم از آقا و خانم فوت نموده اندتاريخ : 15 / 12 / 1393برچسب:, | 1:0 | نویسنده : سعید علیزاده

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

رامین بخشی متولد ۱۳۵۶ روستای دیزج صفر علی  و فرزند استاد مرحوم میرزا محمد بخشی است . رامین  با لالایی های مادرانه  سرکارخانم قمر احمدی و اشعار موزون و نغز ادیب معروف ورزقان استاد میرزا محمد بخشی با دنیای شعر و ادب  عجین شد و زیبایی های شعر  را در خون و رگش جاری ساخت .

شعرهای  رامین بخشی به دوزبان فارسی و ترکی و درانواع قالبهای ادبی همچون ترکیب بند و قوشمالار و نو در موضوعات اجتماعی مثل  کودکی ، سالمندی ، پدر  ، مادر در نشریات استانی مهد آزادی ،ارک ، ساقی  و صائب تبریز مکرر به چاپ رسیده است . و در شعرهایش  ((رامین)) تخلص می نماید .

یوخوما گل بابا جان

یام – یاشیل چؤللریمیز بیتمیشیدی

سرنوشت بالکونا گول سیتمیشیدی

غصّــه لر تاکسی توتوب ایتمیشیدی

فلـــکین دَیدی گــــؤزی،اسـدی خزان

گلدی بیرسَس:« قاییدین اؤلدی بابان»
***
قلــبیمی دیتدی فلــک ائتدی یارا

گونـلریم آخشاما تای گئیدی قارا

توپراغین قــایداسیدیر سالدی آرا

بیر سویوخ- یئللی گــئجه،اولدی سورا

اکـــدیگین یوسیفی لــر،سولدی سورا
***

دؤزومـــوم دای قوتولـــور آی آتا جان

بیر گونه دؤزمه زیدیم سـای آتا جان

گـؤر اولـــوب ایندی نئچه آی آتا جان ؟

فلکین خیمه سی کاش اؤچموش اولا

بــو ســاری رنـگـیمه تای رنگی سولا
***

ایندی دای قددیم اولوب دال بابا جان

آجی دیر بئللـی- شیرین بال بابا جان

یوخــوما گــل بـو گـئجه قــال بابا جان

قوربانام گوجلو گـؤزل گــــول آدیوا

«رامینم » بال بالاوی سال یادیوا

  رامین بخشی  
شهريار شهر شعر

 سه روز از ماه شهريور فقط باقيست

        پرستو بار مي بندد

                          چكاوك باز مي گريد

                                          خزان آواز مي خواند :

«بخواب اي شاعر شيدا

كه ديگر شعر عمرت رو به پايان است»

                  دلش ميگيرد از پائيز

                                 درخت عمر پر بارش

                                                ولي هرگز نمي نالد
                درخت مردانه مي ميرد.

به آغوشش به نرمي مي نوازد خاك گنجش را

و مي خواند برايش يك قصيده يك غزل يك شعر يك لالا :

«بخواب اي افتخار من كه تو سلطان عشق و شهريار شعر ايراني1

                                           در آغوشم بيا طفلم  كه پيرت كرده  آن دنيا »

                                  ***

سه   روز از ماه فروردين  گذشته

            پرستو  باز مي گردد

                        چكاوك لانه مي سازد

                                  خزان ديگر نمي خواند

                                                زشادي ابر مي گريد
جوانه مي زند شعرت

             زهر بيتش هزاران بيت مي رويد

                              مرامت چاپ چندم مي شود با عشق

                                                            زشادي ابر مي گريد

                   درخت از خنده ي خورشيد مي خندد.

  فلك گو با من اين نامردي و نا مردمي بس  كن

                                   كه مــــن سلطان عشق و شهريارشعرايــــــرانم

از غزل «به مرغان چمن» استاد شهریار
شاعر : رامین بخشی 

منبع:صدای ورزقانتاريخ : 15 / 12 / 1393برچسب:, | 1:5 | نویسنده : سعید علیزاده

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

 حسین علی نژاد فرزند ولی در سال 1356 در روستای سرسبز اندرگان از توابع بخش خاروانای ورزقان دیده به جهان گشود . حسین ، شعر را از سال 1376 با الهام از طبیعت بکر روستا آغاز نمود و با عضویت در انجمن ادبی ورزقان و سایر انجمن های استان ، به این راه ادامه داد . اشعار استاد شهریار و بولوت قاراچورلو و بهمن وطن اوغلو و ظلیم خان و شاعران شهیر ایران این ذوق را در وی ایجاد نمود . حسین علیزاده در اشعار خود « تئلمان » به معنی صاحب ادب و به اصطلاح « ادبیات چی » تخلص می نماید . علیزاده تحصیلات خود را تا دیپلم انسانی ادامه داد و اکنون در زادگاه خویش سکونت داشته و به شغل کشاورزی و ساختمانی مشغول است . تئلمان اشعاری زیبا در قالب جناس ، غزل ، قوشما و ... در مضامین اجتماعی ، وطن دوستی ، طبیعت و حکمت در دست دارد و بنا را بر چاپ آثار خویش گذاشته است . و حالا نمونه ای چند از اشعار وی :

 تمیز سئوگی

سئویرم گوزه لیم قار آغلیقینج      اوره گیم تمیز دی اوزونو حک ائت

 بو تمیز سئوگی مه اولما سین شوبهه   نشکین اولسا اگر اوزونه شک ائت

کوکسونده چیرپینان اوره گم اوره ک      بوتون خیال لاردا دیله گیم سن سن

 رویام دا گزدیگیم او جنت باغی          سئچدیگیم گوزه لیم ملکیم سن سن

صافدی دویغولاریم صاف خیاللاریم        بیرجه دیلگیمدن مین آرزی بیتر

سئوگیمین شمشگی ائنر کونلونه        اوره گینده اولان من سیز لیک ایتر

تانری دا سئومه گی بویا سیز سئوه     رسئونین ساغچی سی سولچوسو یوخدو

 سیغماییر سئومه گیم یئری له گویه     بیله سن عشقیمین اولچوسو یوخدو

 

      جناس


عزیزینم  اوجا داغ      بورکون قویوب اوجا داغ

عاقیل لا بیز دیرماشساق    یئتیشه جک  اوجا داغ

عزیزینم  دره درین      یادی قویمون  دره  ، ردین

قوربانی یام اوز باغیمدا     تالامانین  دره درین

عزیزیم  گور دویونی     گیزلت مه گور دوینی

یادینا جهره دوشدی       آنامین  گوردو ، یونی

عزیزیم  آلا گوزله رین   وورولوب آلا گوزلرین

قیمتی بیر اوره ک دی    کیم وئریب  آلا گوزلرین

عزیزیم  قوشا قالا        قوشا گه زه  قوشا قالا

اوچورت مک  کیشی    لیک دئییل کیشی اودور  قوشا قالا

عزیزینم مارالا          گولـله دیدی مارالا

نامرد آدام اوزونه       چک قاپونی مارالا

عزیزینم داغ یارا       دای وئرمایین داغ یارا

بیلدیر مه یه  اوز عشقین   فرهاد ایستیر داغ یارا

عزیزینم قلمه         ایاخ قویما قلمه

بیله گه چوخ گووه ن مه   اودوزالرسان  قلمه

منبع:صدای ورزقانپایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

ورزقان- رئیس اداره راه و شهرسازی ورزقان گفت: وجود كولاك شدید مانع بازگشايی راه های روستايی ورزقان است.کولاک و برف شدید در جاده سپیدان

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا به نقل از گزارش خبرنگار مهر، اصغرمحمودی اصل دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت راه های روستایی مسدود شده این شهرستان گفت: بارش برف سنگین که از بعد از ظهر جمعه در این شهرستان آغاز شد، موجب بسته شدن راه ۱۶۰ روستا شده بود که با تلاش شبانه‌ روزی اکیپ راهداری راه ارتباطی ۱۰۵ روستا تا به حال باز شده است.

وی افزود: راه ارتباطی ۵۵ روستا كه بیشتر روستاهای جنگل نشین هستند، هم اکنون مسدود است که دلیل آن وجود كولاك شدید در این مناطق است که تلاش راهداران برای بازگشائی ادامه دارد.

محمودی اصل با اشاره به فعالیت ۲۵ دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین برف‌روبی گفت: همچنین ۳۵ نفر نیروی امدادی در راه‌های اصلی و روستایی مشغول برف‌روبی جاده‌ها هستند.

رئیس اداره راه ‌شهرسازی ورزقان ارتفاع برف را در روستاهای جنگل‌نشین بیش از نیم متر اعلام کرد و افزود: همكاران راهداری در تلاش هستند تا تمام راه‌های ارتباطی روستایی را باز گشائی کنند.تاريخ : 3 / 12 / 1393برچسب:, | 15:55 | نویسنده : سعید علیزاده

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

فاز نخست تصویربرداری فیلم مستند «تلخه‌رود» از تولیدات جدید مرکز گسترشممستند تلخه رود سینمای مستند و تجربی به کارگردانی رحیم مرتضی‌وند در کوه‌های ارسباران واقع در شمال آذربایجان شرقی کلید خورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رحیم مرتضی‌وند درباره‌ موضوع جدیدترین اثر مستندش بیان کرد: تلخک در ادبيات ما سمبل طنز و نقد و نظر در اوج تلخكامی و سيه‌روزی است و رودی كه مسير طولانی را از كوه‌های سبلان تا هريس و مهربان و آبادی‌های ورزقان بپيمايد و از سيمای كدر و تيره سيلاب‌ها به اميد آب زلال و چشمه‌های گوارا تا تبريز و درياچه اروميه گذر كند، روزگارش تلخه‌رود يا «آجی چای» خواهد بود.

فاز دوم و سوم تصویربرداری این فیلم مستند هم در فصل‌های بهار و تابستان به انجام می‌رسد.عوامل تولید مستند «تلخه‌رود» به این شرح هستند: نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: رحیم مرتضی‌وند، مدیر تصویربرداری: محمدرضا تیموری، صدابردار: احمدرضا طائی، دستیار تصویر: سهیل صالحی، روایت و بازی: میرعباس آل‌یاسین، نوازنده قوپوز: عاشیق اُروج آذرنیا، تدوین: فرشته خانلارلو، کارشناس ارضی و امور آبیاری: مهندس عبدالله لطفی، مدیر تولید محلی: جعفر حسین‌زاده، تدارکات و امور حمل و نقل: بهرام توکلی

این فیلم در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه می‌شودپایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

همانطور که قبلا اطلاع رسانی کرده بودیم برای روستای گوراند بعد از سال ها جاده ارتباطی مناسبی از روستای کوراکش احداث شد.و از این بابت خدا را شاکریم و از تمامی مسئولین محترم به جهت احداث این راه صمیمانه سپاسگزاریم.

اما با توجه به اینکه راه روستای کوراکش (یعنی از روستای آتش خسرو تا روستای کوراکش) دارای شیب های زیاد و کم عرض بود. لذا بعد از احداث جاده بین روستای کوراکش و گوراند ، اقدام به تعریض جاده روستای کوراکش شد. متاسفانه بعد از گذشت چندین ماه از این اقدام ، هنوز عملیات راه سازی و تعریض این جاده به اتمام نرسیده و همین عملیات راه سازی باعث مسدود ماندن راه روستا های کوراکش و گوراند در زمستان امسال شد. و از طرفی به دلیل صعب العبور بودن جاده قدیمی روستای گوراند، ماشین آلالت راه سازی قادر به برف روبی جاده مذکور نیستند. اما اهالی روستای گوراند مثل سال های گذشته جان خود را به خطر انداخته از این راهی که ماشین آلات راه سازی قادر به برف روبی آن نبودند ،  استفاده کردند.

امیدواریم با اتمام هر چه سریع تر عملیات راه سازی ،مردم روستاهای مذکور از این محرومیت چندین ساله در بیایند.

محمدحسن اسدی

منبع:صدای ورزقانپایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

علی وفادار امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار داشت: بارش برف که از دیروز همزمان با سایر شهرستان‌های استان آذربایجان‌شرقی در این شهرستان آغاز شده موجب مسدود کردن اکثر راه‌های ارتباطی شهرستان شده است.

وی افزود: شهرستان ورزقان با داشتن 163 روستا در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته و به علت گستردگی منطقه کمبود امکانات برف‌روبی در این مواقع فصول سال مشکلاتی در امر خدمات‌رسانی به وجود آورده است.خبرگزاری فارس: ورزقان در محاصره برف و کولاک

 وفادار از مسئولان اداره کل راه و شهرسازی استان خواست نسبت به حل مشکل و تجهیز امکانات راهداری شهرستان عنایات ویژه داشته باشند تا مردم در مواقع ضرورت با مشکل برخورد نکنند.

 فرماندار شهرستان ورزقان گفت: تیم راهداری ورزقان با کمترین امکانات بیشترین خدمات را به مردم روستاهای شهرستان ارائه می‌کنند.

وی اظهار داشت: تمام راه‌های ارتباطی روستاهای جنگل‌نشین و صعب‌العبور ورزقان در محاصره برف قرار گرفته و تداوم بارش تیم راهداری را با مشکل مواجه کرده استتاريخ : 2 / 12 / 1393برچسب:, | 15:27 | نویسنده : سعید علیزاده

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی گفت: بر اثر بارش شدید برف و کولاک راه ارتباطی 1483 روستای استان مسدود شده است.

 توحید اخلاقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: در حال حاضر راه ارتباطی 120 روستای شهرستان بستان‌آباد، 200 روستای شهرستان چارویماق، 197 روستای شهرستان خداآفرین، 150 روستای شهرستان کلیبر، 120 روستای شهرستان مراغه، 150 روستای شهرستان میانه، 160 روستای شهرستان ورزقان و 180 روستای شهرستان هشترود بسته است.وی از بازگشایی محور مراغه-هشترود خبر داد و گفت: این محور با تلاش راهداران استان بازگشایی شده و تردد در آن انجام می‌شود.

اخلاقی گفت: راهداران استان با بکارگیری 650 دستگاه برف روبی در راه‌های اصلی و فرعی استان با تمام توان و امکانات در حال امدادرسانی به در راه ماندگان و راهگشایی محورهای مواصلاتی هستند.

 وی افزود: از تمام هموطنان درخواست می‌شود در صورت امکان از سفرهای غیرضروری اجتناب و در صورت ضرورت سفر، خودرو خود را به تجهیزات ایمنی به ویژه زنجیرچرخ مجهز کنند.

 پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

پایگاه اطلاع رسانی خاروانابه نقل ازخبرنگار ائل پرس، آیت الله سید محمد تقی آل هاشم در خطبه های نماز جمعه تبریز که در مصلی امام خمینی این شهر برگزار شد،با گرامیداشت ۲۹ بهمن سالروز قیام مردم تبریز در سال ۵۶، بیان داشت: مردم تبریز و آذربایجان نقش مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی داشتند.

 وی ادامه داد: شهدای محراب این دیار، آیت الله مدنی و آیت الله قاضی طباطبایی در ساماندهی مبارزات مردمی و به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشته و در این راه به شهادت رسیدند.اقتصاد مقاومتی راه مبارزه با تحریم های دشمن است / دولت  اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت نجات دهد

امام جمعه موقت تبریز با اشاره به شهادت حاج عباس عبداللهی در دفاع از حرم حضرت زینب (س)، تصریح کرد: یاد و خاطره این شهید همواره باید گرامی داشته شود و همگان باید راه شهدا را ادامه دهیم.

آیت الله آل هاشم همچنین با گرامیداشت ولادت حضرت زینب(س)، ایشان را الگوی صبر و مقاومت و مبارزه با ظالمان دانسته و همگان را به رعایت سیره عملی این بانوی بزرگوار دعوت کرد.

وی همچنین به دیدار اخیر مردم آذربایجان با مقام معظم رهبری  و تجدید بیعت مردم این خطه با رهبر انقلاب و اشاره کرده و ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در این دیدار نکات مهمی در زمینه اقتصاد بیان کرده و تنها راه مبارزه با تحریم های ظالمانه دشمنان را تکیه بر اقتصاد مقاومتی دانستند.این استاد حوزه های علمیه با بیان اهمیت اقتصاد مقاومتی و نقش مهم مردم در اجرای این سیاست ها، اظهار کرد: مردم باید اقتصاد مقاومتی را در زندگی خود به یک فرهنگ تبدیل کنند چرا که راه مبارزه با تحریم های دشمنان اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.وی در ادامه با انتقاد از وابستگی اقتصاد کشور به نفت، گفت: دولت باید در کنار مجلس تدابیری بیاندیشند تا اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت نجات دهند.

آیت الله آل هاشم حمایت از تولیدکنندگان کشور و مصرف محصولات داخلی را از مهم ترین وظایف مردم در برابر سیاست های اقتصاد مقاومتی عنوان کرده و افزود: مردم با مصرف کالاهای داخلی از این طریق به پویایی اقتصاد کشور کمک کرد.

وی ترویج  مصرف کالاهای داخلی را مهم توصیف کرده و تصریح کرد: تولید کنندگان داخلی نیز باید کیفیت کالاهای خود را افزایش دهند تا توسعه صادرات و همچنین استقبال مردم از مصرف محصولات داخلی افزایش یابد.تاريخ : 1 / 12 / 1393برچسب:, | 13:15 | نویسنده : سعید علیزاده

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:
به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، ما در بهترین حالت عادت کرده ایم که برای شرکت در مجالس و مهمانی ها و به خاطر موجه و شیک بودن، آرایش کنیم و طلا و متعلقات آن را از صندوقچه در آورده و با پرستیژ و زیبایی تمام در این محافل شرکت کنیم.

 از آنجا که در حال حاضر بخش بزرگی از مفاهیم در زندگی روزمره ما دستخوش تغییر و دگرگونی شده بنابراین آنجایی که باید عملی را انجام دهیم به هزار بهانه مثل عدم فرصت و زمان کافی و حوصله از انجام آن شانه خالی کرده و مواردی را که ترک آن توصیه شده و یا برای انجام آن شرایط خاصی وضع شده است را با هزاران توجیه به هر نحو ممکن انجام می دهیم.


اکثر ما فراموش کرده ایم که آراستگی و زیبایی هایمان در برابر پروردگار هم به هنگام عبادت ضرورت دارد و هم با تاکید بسیار مورد توجه قرار گرفته است. کاری که این روزها متاسفانه به نحو عکس انجام داده و در نهایت آشفتگی، بدون توجه به وجنات ظاهریمان به نماز ایستاده و به راحتی از این عمل مستحب و پسندیده می‌گذریم و با روی هم گذاشتن چشمانمان بجای اینکه به دنبال جلب رضایت خالق باشیم به دنبال جلب توجه و نظر مخلوق هستیم.

 در باب استحباب زینت و آرایش در محفل عبادت چنین نقل شده: در روایتی از امام صادق (ع) آمده است که ایشان بیان فرمودند که شایسته نیست زن بدون زینت مثل گردنبند نماز بخواند یا دست او بی خضاب و حنا باشد (آراستگی عرف آن زمان)

در توصیف این دستور دینی گفتند که مکروه است که زن در حال نماز از زینت خالی باشد و منظور از زینت تنها طلا نیست بلکه زینت عرفی است و می تواند شامل خیلی موارد دیگر مثل لباس و چادر و خیلی چیزهای دیگر شود.تاريخ : 30 / 11 / 1393برچسب:مراسم تشییع شهید,شلمچه,پایگاه اطلاع رسانی خاروانا, | 10:22 | نویسنده : سعید علیزاده

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

 

به گزارش سرویس مقاومت جام نیوز، بعضی عکسها را که می بینی، آداب و ترتیب فراموشت می شود، فقط بغض می کنی. فقط سینه ات تنگ می شود. فقط احساس خفگی می کنی. شاید هم این حس مختص به من باشد، نمی دانم ولی این عکس با من همین کار را کرد. این عکس را از پایگاه "مهدیرجه" برداشتم. عکس مربوط می شود به مراسم تشییع شهید "مسعود عموزاده مهدیرجی" . ایشان 20 دی 1365 در 17 سالگی در "شلمچه" به شهادت رسید. مادر شهید نفر اولی است زیر تابوت پسرش را گرفته. شکوه عجیبی در هیبت این مادر موج می زند. وصیتنامه پسر را که می خوانی، دیدن عکس بیشتر آتشت می زند:

 

"..خدا! چه خوب و زیباست روزی که در آن گناه نباشد و بتوان با تو دیدار و ملاقات کرد.

خدایا! مرا از بلای غرور و خود خواهی نجات ده، تا حقایق وجودت را ببینم و جمال زیبای تو را مشاهده کنم . پروردگارا! به سوی تو می آیم و از عالم و عالمیان می گریزم ،و تو مرا در جوار رحت خود سکنی بده.
آفریدگارا! یاری ام ده تا از آن کسانی باشم که سرمایه وجودشان را به پیشگاه تو تقدیم داشته و ارزش خویش را باز یافته اند و بر سر بیعت خود پا بر جا و استوار ایستاده‌ا‌ند و بی تزلزل و تردید ندای محبت تو رابا انتخاب قرب جوارت پاسخ مثبت داداه اند.

 

بارالها! توفیقم اعطا کن که پویایی راه آن شهیدانی باشم که به حیات جاوید تو در زیر پرچم حق و هدایت قدم برداشته اند و بی تزلزل جام گوارا و شیرین شهادت را نوشیدند . غصه دارد و در دوره شهادت با مرگی غیراز شهادت دنیا را ترک کردن... "

 

شیر مادرت حلالت برادرم. معلوم است که از این مادر، چنین پسری توقع می رود.

 

خدا از سر تقصیرات ما خواهد گذشت؟ رسیدن به این جوان، از پس ما برمی آید؟

 تاريخ : 26 / 11 / 1393برچسب:, | 13:22 | نویسنده : سعید علیزاده

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

آن زمان بهائیت، فعال بود و پزشک مخصوص شاه و برخی از خانواده‌های نزدیک به دربار بهایی بودند و پست‌های کلیدی داشتند. به همین دلیل نیروهای مذهبی ارتش نیز احساس مسؤولیت کرده بودند.

گروه تاریخ مشرق-  در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی پیرامون نقش نیروهای مذهبی و متعهد به مردم در رسانه‌ها کم کاری شده است. حال که 36 سال از روزهای پیروزی در بهمن 57 می گذرد نسل جوانی که از آن روزها تنها تصاویر و فیلم های مستند به جای مانده را مشاهده نموده با فقر اطلاعاتی زیادی روبرو است. لذا ما بر آن شدیم تا پای صحبت‌های یکی از مردان نظامی آن روزگار بنشینیم و در مورد گروه‌های مقاومت در ارتش شاهنشاهی و نحوه مبارزه آنها با رژیم طاغوت را مورد بررسی قرار دهیم. سرهنگ بازنشسته سید محمدعلی شریف‌النسب، یکی از بازماندگان آن هسته‌های مقاومت است که پس از آغاز جنگ تحمیلی نیز میدان دفاع را ترک نگفت و تا پای جان از شهر خرمشهر دفاع کرد.ادامه مطلب

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

 

اختصاصی خاروانا نیوز: با هماهنگی ستاد دهه فجر خاروانا و ادارات و نهادهای خاروانا علی الخصوص همکاری ویژه شهرداری خاروانا، اداره آموزش و پرورش، بخشداری و دانشگاه پیام نور و آزاد خاروانا مراسمی تحت عنوان جشن انقلاب به مناسبت گرامیداشت ایام الله دهه فجر در حسینیه خاروانا برگزار شد. به دلیل محدود بودن زمان مراسم و هم پوشانی زمان برگزاری مراسم با سایر برنامه های دهه فجر، حضور اهالی منطقه در مراسم بسیار کمرنگ بود. اغلب شرکت کنندگان را مسئولین ادارات و نهادها، شورای شهر و فرهنگیان و دانش آموزان مدارس تشکیل می دادند.

در این مراسم ابتدا مهندس عبدالهی بخشدار خاروانا به حضار جلسه خوشامد گفته و دهه فجر انقلاب اسلامی را تبریک گفت. ایشان در ادامه مطالبی را در خصوص محکومیت تروریسم بیان نموده و عموم اهالی را به شرکت شکوهمند در مراسم راهپیمایی 22 بهمن دعوت کردند.

در ادامه برنامه، گروه سرود دانش آموزان مدرسه شهید وطنخواه خاروانا سرود زیبایی با عنوان میهمن من را اجرا نمودند. قرائت شعر توسط شاعر توانمند و مشهور منطقه آقای رضازاده لیلاب بخش دیگر برنامه را به خود اختصاص داده بود. ایشان اشعاری را در خصوص حجاب و عفاف و انقلاب اسلامی قرائت نمودند که با استقبال خوب حضار همراه شد. مراسم با اهدای جوایز به دانش اموزان و پذیرایی از حضار به پایان رسید.

 تاريخ : 18 / 11 / 1393برچسب:, | 9:32 | نویسنده : سعید علیزاده

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

شیخ عبدالعزیز آل الشیخ، مفتی اعظم عربستان که در ابتدای پیدایش داعش از این جریان تکفیری حمایت می‌کرد، زنده سوزاندن خلبان اردنی توسط داعش را محکوم کرد.

 
به گزارش شفقنا، وی گفت: این اقدام بزدلانه تاکید می‌کند که جریان گمراه داعش تنها در پی ایجاد فساد و خونریزی است.
 
مفتی اعظم عربستان با تاکید بر این که رویکرد و شیوه داعش به دور از تعالیم اسلامی است،‌ گفت: هر کس اندیشه و رویکرد داعش را تایید می‌کند، ناآگاه و جاهل و دارای ضعف در ایمان است و از خدا نمی‌ترسد.
 

شیخ عبدالعزیز آل الشیخ از خطبای جمعه این کشور خواست در خطبه‌های نماز جمعه جنایتکار بودن این گروه گمراه را اعلام کنند. به نظر می‌رسد میان این موضعگیری مفتی عربستان با خبر مربوط به تصمیم داعش برای تخریب کعبه و بازنویسی قرآن کریم رابطه مستقیمی وجود داردتاريخ : 15 / 11 / 1393برچسب:, | 10:27 | نویسنده : سعید علیزاده

پایگاه اطلاع رسانی خاروانابه نقل از ورزقـان نیوز1: دنیای اینترنت یکی از کار آمدترین عرصه هایی است که امروزه از آن جهت تبادل افکار واطلاعات درسطح دنیا ، کشور ، استانها و شهرستانهای مختلف از این پتانسیل به نحو احسن استفاده می شود استفاده از نام مستعار در وبلاگ های شهرستان ورزقان بیش از بیش محسوس است به طوری که در استانها و شهرستان های دیگری استفاده از نام مستعار دیده نمی شود

وبلاگ های بی هویت باعث خدشه دار شدن اذهان عمومی شده و موجب ناراحتی مردم و مسئولین می شوند چراکه منتقد باید برای همگان شناخته شود وقتی مسئولی مورد نقد و انتقاد قرار می گیرد و نمی داند که از کدامین ناحیه نقد می شود مورد آزارو اذیت قرار می گیرد چه بسا که برخی دوستان با ایجاد چندین وبلاگ موجب ناراحتی و خدشه دار شدن اذهان و افکار عمومی در شهرستان ورزقان می شوند

در گذشته نیز استفاده از نام مستعار به ندرت وجود داشته است اما طی 3 الی 4سال گذشته چندین وبلاگ با پسوند یا پیش وند ورزقان نیوز ایجاد شده اند که برای دیگران ناشناخته اند وبا ارائه نظرات به جانبداری از برخی مسئولین می پردازند یا اینکه به حق یا ناحق به انتقاد از برخی مسئولین می پردازند

ارائه مطالب و تحلیلها ونظرات در سایت ها و وبلاگ ها وقتی حائز اهمیت است که نویسنده و مدیران وبلاگ ها برای همگان شناخته شده باشند گرچه درشهرستان ورزقان مردم به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به ماهیت این نویسندگان آشنائی کامل دارند

 نتیجه این که بی هویتی مدیران این وبلاگ ها باعث خدشه دارشدن اذهان عمومی در ورزقان و خاروانا شده و امری ناپسند محسوب می شود

البته این مطلب مورد تائید پایگاه اطلاع رسانی خاروانا بوده و باید بر این معضل یاد شده چاره ای اساسی اندیشیده شود.تعدادی از این وبلاگ ها هر چیزی که به ذهن شان خطور می کند متاسفانه در وبلاگ خود قرار می دهند غافل از این که این گونه مطالب ونظرها با فرهنگ اصیل شهرستان ورزقان وخارانا واز همه مهم تر با دین عزیز اسلام مغایر می باشد .بایستی بنده که صاحب وبلاگ هستم باید از راه اندازی وبلاگ نظر خدمت به خالق و مخلوق باشد ونه این که خدایی نکرده باعث آزار واذیت مردم عزیز شهرمان باشیم .از طرفی این گونه مطلب جزء حق الناس می شود وباید یک روزی جوابگو باشیم وتوصیه می کنم وقتی قلم می زنیم خودمان را در محضر خداوند جل وجلاله ببینیم

 پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

پاگیاه اطلاع رسانی خاروانا به نقل از گزارش ایرنا - مسوول ستاد دهه فجر شهرستان ورزقان گفت: همزمان با گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، 84 برنامه فرهنگی و ورزشی در این شهرستان اجرا می شود.

رحیم بلال زاده روز پنج شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: برگزاری جشنواره غذاهای سنتی با شرکت 120 نفر، نمایشگاه زنان و جوانان نسل سوم و چهارم انقلاب، جشن انقلاب ویژه کودکان و نوجوانان و دیدار با خانواده های شهدا و ایثارگران از مهمترین آنهاست.

وی گفت: با توجه به اینکه 80 درصد جمعیت شهرستان درروستاها ساکن هستند، برنامه های کمیته روستایی و عشایری در اولویت خواهند بود.

وی افزود: در این ایام 51 طرح بهداشتی، آموزشی، راه روستایی و کشاورزی و رفاهی با 210 میلیارد ریال اعتبار در شهرها و روستاهای شهرستان به بهره برداری می رسد.

بلال زاده گفت: بهره برداری از بزرگترین کارخانه تولید کنسانتره مس در مجتمع مس سونگون ورزقان با حضور معاون اول رییس جمهوری از مهمترین طرح هاست.

شهرستان ورزقان یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی و مرکز آن شهر ورزقان است که از دو بخش مرکزی و خاروانا تشکیل شده است.

این شهرستان 48 هزار و 112 نفر جمعیت دارد که چهار هزار و ۸۸ نفر آن یعنی ۵/۸ درصد در مرکز شهرستان ساکن هستند.

این شهرستان از سمت شرق به شهرستان اهر، از سمت غرب به شهرستان های مرند و شبستر، از سمت شمال به شهرستان های کلیبر و جلفا و از سمت جنوب به شهرستان تبریز محدود شده است.

این شهرستان سابقاً یکی از بخش های شهرستان اهر بوده است. نام دیگر شهرستان ورزقان ارسباران است و این نام به دلیل واقع شدن بسیاری از جنگل های ناحیهٔ سرسبز ارسباران در این شهرستان است.

شهرستان ورزقان 160 روستای دارای سکنه دارد.

منبع:خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرانپایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا به نقل ازگزارش آوای ورزقان؛ امام جمعه ورزقان درخطبه دوم نمازعبادی سیاسی جمعه ورزقان،با اشاره به ورود امام خمینی (ره) در۱۲بهمن۵۷ به کشور و سخنرانی ایشان درهمان روز،ازمردم ولایتمدار شهرستان خواست درمراسمات گرامیداشت دهه فجروراهپیمایی ۲۲بهمن حضوروهمراهی پرشوری داشته باشند.

حجت الاسلام مسعودمهدوی ادامه داد:عملیات انجام شده ازسوی حزب الله که منجربه هلاکت تعدادی ازصهیونیست ها شد، جواب کوبنده ای بود درپاسخ به شهادت رساندن شهید جهاد مغنیه و همراهان وی از سوی صهیونیست ها .انقلاب ما،همیشه ازحزب الله ومردم فلسطین حمایت می کند.

وی ادامه داد:دشمن اصلی ما اسرائیل است وتازمانی که این رژیم غاصب وجود دارد. وآمریکا به اعمال استکباری خودادامه می دهد،خستگی ناپذیربرای دفاع ازمظلومین ومقابله باظالمین تلاش می کنیم چرا که ما برای دفاع از مظلومین ومقابله باظالمین انقلاب کردیم.پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

جلسه شورای آموزش و پرورش منطقه خاروانا با حضور فرماندار محترم ورزقان در مورخه 93/11/6 در محل بخشداری برگزار گردید

جلسه با نام و یاد خدای متعال شروع شد و سپس بخشدار محترم ضمن خوش آمدگویی به فرماندار محترم و سایر حضار در باره ی دستورات جلسه از جمله برگزاری مراسمات دهه فجر، کمبود فضاهای آموزشی منطقه و فرسوده بودن جذب تجهیزات رایانه ای غیر مستعمل سایر ادارات و...توضیحاتی دادند.سپس فرماندار محترم ضمن قدردانی از حضور اعضا ،از تشکیل ستاد دهه فجر و برنامه های مد نظر آن خبرداد و ضمن شمردن اختیارات شورای آموزش و پرورش رسالت آموزش و پرورش را خطیر و مهم دانستندو خواستار تشکیل مجمع خیرین مدرسه ساز در منطقه شدند. در ادامه ریاست اداره ضمن تشکر از توجه فرماندار و بخشدار محترم به مسائل آموزش و پرورش عملکردهای حیطه های مختلف اداره را به صورت مختصر بیان کردند و نواقص موجود در فضاهای آموزشی را به برای حضار یادآوری نمودند و خواستار توجه بیشتر به ساخت فضاهای آموزشی و بهسازی آن ها در سال آتی از سوی مسئولین زیربط شهرستانی و استانی گردیدند سپس فرماندار محترم از وضعیت موجود فضاهای آموزشی و نیازهای این قسمت ابراز تاسف نموده و قول مساعدت و پیگیری دادندپایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

پایگاه اطلاع رسانی خاروانابه نقل از گزارش روابط عمومی جلسه سر گروههای درسی و معلمان پژوهش سرای دانش آموزی ابوریحان در مورخه 93/11/06 برگزار گردید که در ابتدا 3 نفر از سرگرههای درسی به نمایندگی از سایر سرگروهها گزارشی از فعالیتهای انجام یافته گروههای آموزشی در طول چند ماه گذشته سال تحصیلی جاری را در مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم ارائه دادند. در ادامه رزمی ریاست اداره به موضوع اهمیت کلیدی و مهم گروههای درسی در رسیدن به اهداف آموزشی اشاره نموده و خواستار تلاش جدی و بیش از پیش برای رفع مسائل و مشکلات آموزشی شدند. در ادامه ، هر یک از سرگروه های درسی و معلمان پژوهش سرا و مدیر پژوهش سرای دانش آموزی نیز به بیان دیدگاه های خود پرداخت. از مصوبات این جلسه می توان به موارد زیر اشاره کرد : -برگزاری جلسه توجیهی برای ریاضیات پایه ششم -برگزاری دوره توجیهی برای معلمان در زمینه روان شناسی کودک و نوجوان -برگزاری مسابقات علمی منطقه ای در مقاطع سه گانه تحصیلیپایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا به نقل از گزارش خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران، چندی پيش زوج جوانی با مراجعه به دادگاه خانواده درخواست طلاق توافقی دادند.

مرد جوان در خصوص علت درخواست خود به قاضي گفت: آقای قاضی همسرم اصلا قدر محبت هاي مرا نمي داند. دو سال است كه با هم ازدواج كرده ايم. در اين مدت هرچه گفته گوش كردم و تمام امكاناتي را كه مي خواست برايش فراهم كردم. ولي او هر روز بيشتر با من دعوا مي كند و هميشه به من مي گويد اينقدر به من محبت نكن. هر روز به يك بهانه اي برايش هديه مي خرم. هربار قهر مي كند منتش را مي كشم و سعی می كنم هرجور شده با او آشتی كنم.  طلاق

وی ادامه داد: وقتي دلش مي گيرد به هر شكلي شده تلاشم را مي كنم كه او را از ناراحتي در بياورم. ولي مي گويد تو خيلي به من وابسته هستي و زيادي به من محبت مي كني. همسرم زن قدرنشناسي هست و سر اين موضوع پاي ما را به دادگاه خانواده باز كرده است.

زن جوان نيز به قاضي گفت: آقاي قاضي شوهرم زيادي به من وابسته است و اين همه محبتش مرا خسته كرده است. من دوست دارم يك روزهايي برای خودم باشم و تنها باشم. ولي شوهرم اين را درك نمي كند و هميشه به من گير مي‌دهد. از محبت هاي زيادي شوهرم خسته شدم.

بعد از حرف های اين زوج قاضی دليل آنها برای طلاق كافی ندانست و اين زوج را به مشاوره خانواده فرستاد تا شايد مشكلشان حل شود.پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان ورزقان در گفت و گو با آوای ورزقان اظهار داشت:با پیگیری های فرماندار و نماینده شهرستان در پاسخ به در خواست های بانوان شهرستان مبنی بر برگزاری دوره های خیاطی،گلدوزی،آرایشگری،و صنایع دستی اقدامات لازم و کافی از طرف این مرکز انجام و با همکاری دستگاه های مدیریتی و آموزشی و دیگر کارشناسان با موضوع موافقت گردید و اقدام به ایجاد و شروع فعالیت کارگاه های مذکور نموده ایم.

مقصود امانی ادامه داد: ۴۰ نفر کار آموز در رشته خیاطی مشغول به آموزش هستند ۴۰ نفر دیگر نیز در گارگاه های آرایشگری و صنایع دستی در شروف شروع به آموزش در روز های آتی می باشند.تاريخ : 5 / 11 / 1393برچسب:, | 8:3 | نویسنده : سعید علیزاده

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

مشرق - وهابیون، در حالی که زیارت و خواندن دعا بر سر قبور و اشک بر اهل بیت علیهم السلام را حرام و نشانه شرک می‌دانند و همواره زائران بقیع را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند، امروز در زیارت قبر عبدالله بن عبدالعزیز، شاه سابق سعودی، اشک ریختند و به خاک قبرش تبرک جستند و بر سر قبرش دست به دعا برداشتند.

عکس/ گریه وهابیون در زیارت قبر ملک عبدالله

عکس/ گریه وهابیون در زیارت قبر ملک عبدالله

عکس/ گریه وهابیون در زیارت قبر ملک عبدالله
 
عکس/ گریه وهابیون در زیارت قبر ملک عبدالله

عکس/ گریه وهابیون در زیارت قبر ملک عبدالله

 

عکس/ گریه وهابیون در زیارت قبر ملک عبدالله

 

عکس/ گریه وهابیون در زیارت قبر ملک عبدالله


تاريخ : 4 / 11 / 1393برچسب:, | 14:36 | نویسنده : سعید علیزاده

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

در مورخه 93/10/28 در جلسه شورای معاونین اداره ، ضمن قدر دانی از خدمات ارزنده آقای جابر ولیان کارشناس اسبق روابط عمومی این منطقه ، آقای حسن سعادتی بعنوان کارشناس جدید روابط عمومی منطقه خاروانا معرفی گردید.

پایگاه اطلاع رسانی خاروانا ضمن تبریک به برادر عزیز آقای سعادتی انشاالله این انتصاب مایه خیر و برکت باشد از زحمات برادر عزیز آقای ولیان تقدیر وتشکر می نمایدپایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

در مورخه 93/11/04 اعضای شورای اسلامی بخش خاروانا با حضور در دفتر ریاست اداره آموزش و پروش ضمن ذکر این نکته که بخشدار محترم جناب آقای عبدالهی نقش بی بدیل در پیگیری و حل مسائل آموزش و پرورش خاروانا داشته و دارند ، با اشاره به تحولات چشمگیر در امور آموزش و پرورش در مدت حضور آقای رزمی در سمت ریاست اداره آموزش و پروش از زحمات ایشان در حل مشکل فضاهای آموزشی روستاهای سندآخور ،سقای و کوجان و مرکز بخش (بهسازی آموزشگاه شهید قلیزاده و شروع به ساخت مدرسه شش کلاسه در محوطه اداره ) تشکر و قدردانی نموده و برای ایشان آرزوی موفقیت کردند.پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

http://cms.medu.ir/1836/1836Docs/news/DSC_0590.jpg

به گزارش روابط عمومی منطقه خاروانا، ریاست محترم اداره به همراه معاون آموزشی و کارشناس آموزش متوسطه در مورخه 93/10/24 از دبیرستان شبانه روزی امام خمینی(ره)جوشین بازدید بعمل آوردند

به گزارش روابط عمومی منطقه خاروانا، ریاست محترم اداره به همراه معاون آموزشی و کارشناس آموزش متوسطه در مورخه 93/10/24 از دبیرستان شبانه روزی امام خمینی(ره)جوشین بازدید بعمل آوردند و در طی این بازدید نیز جلسه ای با عوامل اداری مدرسه و دبیران محترم داشتند که در آن جلسه ریاست اداره به حفظ و نگهداری ساختمان مدرسه ، راهنمایی صحیح دانش آموزان برای انتخاب رشته در سال دوم متوسطه و اهتمام جدی برای دانش آموزان سال سوم و جهارم تاکید داشته و از تلاشهای دبیران محترم تقدیر و تشکر بعمل آوردند . در پایان ریاست محترم ضمن بازدید از کلاسهای درس و گفتگوی صمیمی با دانش آموزان با اهدای جوایزی خواهان تلاش بیشتر آنان در عرصه تعلیم و تربیت شدند.پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

به گزارش روابط عمومی منطقه خاروانا همایش مدیران منطقه خاروانا در مورخه 93/10/28 در دبیرستان شبانه روزی کوثر با موضوع برنامه و فعالیتهای دهه مبارک فجر برگزار گردید

http://cms.medu.ir/1836/1836Docs/news/DSC02569.JPGبه گزارش روابط عمومی منطقه خاروانا همایش مدیران منطقه خاروانا در مورخه 93/10/28 در دبیرستان شبانه روزی کوثر با موضوع برنامه و فعالیتهای دهه مبارک فجر برگزار گردید که در این جلسه ریاست محترم اداره ضمن تاکید بر تلاش مدیران برای اجرایی نمودن سیاستهای پنج گانه وزیر محترم، خواهان برنامه ریزی دقیق و سالم برای برگزاری برنامه های دهه فجر شدند و در ادامه جلسه معاونان و کارشناسان اداره به اذائه مطالب خود پرداخته و مدیران نیز به ارائه مسائل و مشکلات و برنامه های آتی خود در زمینه برنامه های دهه مبارک فجر پرداختند. در پایان جلسه اهم برنامه های اجرایی برای دهه مبارک فجر که در سطح منطقه برگزار خواهد شد بین مدیران جهت اجرا و همکاری تقسیم شدپایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

طی مراسمی روز شنبه مورخه 27/10/93راس ساعت 10 صبح باحضور بخشدار محترم ، ریاست محترم دادگاه عمومی ،رئیس شورای شهر ، رئیس کمیته امداد ،شهردار، رئیس پاسگاه انتظامی ومدیران و معاونین محترم مدارس و کارشناسان محترم اداری، بسته های ورزشی به مدیران مدارس تحویل گردید .به گزارش روابط عمومی اداره : برنامه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله قرآن مجید شروع شد . ابتدا رزمی ریاست اداره از حضور گرم میهمانان و زحمات مدیران وعوامل آموزش وپرورش قدر دانی نمودند. در ادامه ریاست محترم دادگاه عمومی منطقه ضمن اشاره به زحمات طاقت فرسای فرهنگیان عزیز در ارائه تعلیم و تربیت ،کار تحویل بسته های ورزشی به مدارس را یک کار با ارزش وبنیادی فرهنگی ورزشی قلمداد نموده واز طرف تمامی نهادهای منطقه از عوامل این کار و برنامه فرهنگی ورزشی نهایت تشکرو قدردانی نمودند. برنامه با اهداء لوح تقدیر به همکاران فعال در اجرای مراسم افتتاحیه طرح المپیاد ورزشی درون مدرسه ای و تحویل بسته های ورزشی در بخش پایانی، خودرو های حامل بسته ها به رژه نمادین پرداختندپایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

جلسه شورای اداری شهرستان ورزقان

جلسه شورای اداری شهرستان ورزقان

 

در ابتدای جلسه شورای اداری شهرستان حاج آقامهدوی امام جمعه ورزقان طبق آیات و روایات وحدت را رکن اصلی جامعه اسلامی خواند وافزود:مسئولان باید در کنار وحدت انتقاد پذیر باشند چرا که با انتقادات سازنده می توان پیشرفت کرد.

 پایگاه اطلاع رسانی خاروانا:

مشاور رییس جمهوری: زیبایی سواحل ارس گردشگری منطقه را تقویت می کند

به گزارش روز یک شنبه روابط عمومی سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس، اکبر ترکان در حاشیه بازدید از طرح های بهسازی و مرمت جاذبه های گردشگری ارس، افزود: توجه بیشتر به ساحل این رودخانه می تواند نقش موثری در گردشگری منطقه ایفا کند.

وی با اشاره به زیبایی های این ساحل تاکید کرد: باید با برنامه ریزی های دقیق و جذب سرمایه گذار در این حوزه از نعمت خدادادی منطقه بهره برداری کرد.

ترکان اظهار کرد: این حق مردم ایران است که از زیبایی های سواحل ارس بهره مند شوند و تحقق این امر مستلزم سرمایه گذاری بیشتر برای ایجاد امکانات و تبلیغات گسترده جهت جذب گردشگر است.

در چارچوب توسعه گردشگری این منطقه پارک بزرگ کوهستان و پارک درنا در حاشیه رودخانه ارس توسط سازمان منطقه آزاد ارس ایجاد شده و هم اکنون در بخشی از ساحل رودخانه ارس به طول سه کیلومتر طرح توسعه پارک ساحلی و سکوی ماهیگیری در حال اجراست.

به گزارش ایرنا، ارس نام رودخانه ای نسبتاً پرآب و خروشان است که از کوه های ˈبینگولˈ منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته و در مرز ترکیه و ارمنستان به رود ˈآرپا چایˈ می پیوندد و سپس مرز مشترک نخجوان را به طول 11 کیلومتر ترسیم کرده و پس از گذر از مرز ایران و نخجوان، از مرز میان ایران و ارمنستان عبور می کند و دوباره مرز مشترک میان ایران و جمهوری آذربایجان را شکل داده و در منتهی الیه شمالی استان اردبیل (شهرستان پارس آباد) وارد جمهوری آذربایجان می شود و به رودخانه کورا می ریزد.

این رود یکهزار و 72 کیلومتر طول دارد و از طولانی ترین رود داخلی ایران یعنی کارون طولانی تر است.انویق يکی از روستاهای بخش خاروانا  شهرستان ورزقان آذربايجان‌ شرقی است. روستای انویق 75 کيلومتری شهر ورزقان قرار دارد. کشتزارهای آن از چشمه سيراب می‌شود. محصول آن غله و چوب درختان جنگلی است. مردم آن 28خانوار و نزديک به صد نفر می‌باشند و همگی به ترکی گفتگو می‌کنند؛ امرار و معاششان از کشاورزی، گله‌داری و  زنبورداری   تامين می‌شود.منطقه چیچکلی در شرق روستای انویق قرار دارد.چیچکلی که در زبان ترکی به معنی گلستان و جای پر از گل میباشد  و در اردیبهشت و خرداد همه جای این منطقه پوشیده از انواع گل میگردد. این منطقه پوشیده از جنگل و انواع گل و گیاهان متنوع و داروئی می باشداز گونه های منطقه می توان از پستانداران به گراز، خرس قهوه ای ، شغال و ... و از پرندگان می توان به کبک ، کبک چیل وابیا و پرندگان شکاری چون عقاب طلایی ،لاچین و بالابان اشاره کرد.البته لازم به ذکر است که در فصل مهاجرت ، پرندگان آبزی نظیر اردک سرسبز، خوتکا و ... در رودی دائمی که ازاین ارتفاعات سرچشمه می گیرد دیده می شود.

 آب، برق  دارند راه مناسب ندارند ودرموقع بارندگی راه بسته است   ولی تلفنشان خیلی وقت‌ها زنگ نمی‌خورد چون مدام قطع می‌شود، آب‌ این روستا تا حدودی همیشه به راه و سرد است اما امان از برق به خصوص در زمستان که با بادی قطع می‌شود و مدت‌ها چشم به راه می‌مانند تا کسی بیاید و برقشان را روبراه کند.

 زلزله با شدت زیاد لرزه بر اندامشان انداخت اما خانه‌هایشان قابل سکونت بود و راه دور و درازشان از ورزقان آنها را مصمم به استفاده از همین خانه‌های ترک خورده کرد چرا که کارشناسانی که آمدند گفته‌اند: با وامی که به شما می‌دهند هزینه حمل مصالح هم در نمی‌آید چه برسد به ساخت و ساز، پس قانع به خانه‌های قدیمی خودشان شدند.آب و هوای آن کوهستانی و معتدل است که در تابستان گرم و معتدل و در زمستان سرد و یخبندان می‌شود.ردیف خانه‌ها در شیب تند تپه به موازات هم قرار دارد؛ به طوری که پشت بام یکی حیاط و معبر دیگری است و طول سرتاسری خانه‌ها متصل به هم و در فواصل منظم قرار دارد.

منبع:صدای ورزقانصفحه قبل 1 2 3 4 5 ... 8 صفحه بعد